Amerikan Doları ile alakalı spekülasyonların ardı arkası kesilmiyor. Dünyanın en önemli ekonomi odaklı kurumlarından Şanghay Altın Borsası Başkanı Zhenying Wang’ı bir iddiada bulundu. Wang’ın iddiasına göre, Amerikan Doları geleceği Amerikan Doları’nın yerini farklı bir parayı alacağı oldukça yüksek bir ihtimal.

Şanghay Altın Borsası, bugünde dünyanın en büyük fiziki altın borsalarından biri olarak dikkat çekiyor. Yani, pek bilinmese dahi ekonomik ekonomik önemli kuruluşlardan biri içindir. Bu borsanın başkanı olan Zhenying Wang’ın iddiasına göre Dolar’ın geleceği çok da parlak değil. Herhangi bir zaman belirtmeyen Wang, dünya liderlerine bir çağrı yaptı.

YENİ PARA SİSTEMİNE GEÇMEMİZ GEREKİYOR

Wang’ın açıklamaları şu şekilde: ” Gelecekte dünya ticaretinde kullanabileceğimiz yeni bir parasını geçmemiz gerekecek. Bu yeni sistemde tek bir ülke; diğer seçenekleri uluslararası kararlarını dondurabilecek kadar güçlü olmayacak. ” 

Bilindiği gibi Amerikan Doları, dünyadaki en geçerli paralardan biri ve belki de 1 numarasında. Afrika’dan Asya’ya doğru çok yönlü kolay bir şekilde bozdurulabilen ve hatta direkt olarak kullanabilen bir para birimi. Ancak Wang’ın iddiasına göre bu para biriminin ileride değeri ciddi oranda azalacak.

Bu iddiasını dayandırdığı için FED’in musluğu açıyor oluşu. Amerikan Merkez Bankası FED, ekonomiye Dolar enjekte ettikçe, doların gelecekte değersizleşme şart artıyor. 

Amerikan Doları Yerine Hangi Para Birimi Gelebilir?

Yazımızda belirttiğimizde, Amerikan Doları’nın değeri düşecek. Ancak yerine nasıl bir sistem ya da para birimi kullanılabilir? Bu soru için kesin bir yanıt vermeyen Wang, para birimine dair olması gerekir.

  • Yeni para biriminin arzı kısıtlı olmamalı. Seçenekler altın yeni para birimi olamaz, çünkü arzı kısıtlı ve sınırlı sayıda bir ürün.
  • Yeni para birimi tek merkezden yönetilen bir para olmamalı. Amerikan Doları dışında Amerika Birleşik Devletleri üzerinden yönetiliyor.

Avrupa Birliği ve Çin Güç Kazanabilir

Avrupa Birliği ve Çin’in güç kazanabileceği gerekçesiyle, Amerikan Doları’nın güç kaybetmesi sonrası. Dolar’ın değeyerek birlikte, Avrupa Birliği ülkelerinin ve Çin’in siyasette de daha aktif olarak rol oynayacağını düşünüyor.

Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan dolayı kâr ya da zararınızı yazar ve teknokoin.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.