Биткоины на фоне долларовых банкнот. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

CME’deki açık pozisyonlar, Bitcoin için başka bir ralli sinyali anlamı taşıyor olabilir. Bitcoin (BTC) bir hafta boyunca süren düşüş eğiliminin ardından, yaklaşık 1.000 dolarlık bir yükseliş elde ederek 8.600 dolar seviyelerinden 9.600 dolar seviyelerine kadar çıktı. Lider kripto para biriminin yakaladığı bu ivme, yatırımcıların boğa beklentisi içerisine girmesine neden oldu. Birçok yatırımcı bu artışın organik olduğunu ve beklenen bir artış olduğunu düşünüyor. Fakat geleneksel yatırımcı Peter Schiff bu görüşe katılmıyor. Yaşanan bu yükselişin sanıldığı gibi organik olmadığını ve balinalardan kaynaklandığını dile getiren ünlü yatırımcı, bu yükselişin sadece manipülasyon yükselişi olduğunu belirtmişti. 

Bir numaralı para birimi Bitcoin’ in bu yükselişi her ne kadar balinalardan ötürü olsa da BTC ağında yaşanan altyapısal gelişmelerin etkisi de var. Ayrıca borsadaki tabloların da, BTC’ yi etkileyen önemli unsurlar olduğunu biliyoruz. Yatırımcıların çoğu 10.000 dolar psikolojik direncin kırılmasını bekliyor. Ayrıca, yaşanan bu artış tam anlamıyla yatırımcılara umut oldu diyemeyiz. Fakat bu artışın yanısıra BTC’ nin ralli eşiğinde olduğuna dair birçok işaret gündem konusu oldu. Bunlardan birisi de CME’deki Bitcoin açık pozisyonlarının rekor seviyelere ulaşmış olması. Kurumsal yatırımcılardan birisi olan CME’ de yaşanan bu durum lider kripto para biriminin yakın zamanda 10.000 doları kırabileceğinin sinyali olarak değerlendiriliyor. Bitcoin vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi platformu olan CME’ deki Bitcoin açık pozisyonlarının toplam değeri 259 milyon dolara ulaşarak tüm zamanların rekor seviyesinde olduğu tespit edildi. 

Cme’deki Açık Pozisyonlar Ralliye İşaret Ediyor Olabilir

Mayıs ayı itibariyle hemen hemen %1,900 artış yaşanmıştı. Ayrıca CME açık pozisyon sayısı, kurumsal yatırımcıların ilgi ve taleplerinin ne kadar arttığını ortaya çıkarıyor. Bitcoin’ e olan bu ilgi ve talep devam eder ise, lider kripto para biriminin yakın zamanda 10.000 doların üzerine çıkması olası gözüküyor. Tabi eş zamanlı türev ürünlere olan ilginin artması ve devam etmesi halinde de bu durum çok hızlı gerçekleşebilir. 

Geçtiğimiz günlerde büyük miktardaki Bitcoin transferinin de fiyata etki ettiğini biliyoruz. CME’deki açık pozisyonların yanı sıra diğer etkenler de yeni bir ralli işareti olabilir. Bitcoin balinaları ve kurumsal yatırımcıların hareketleri ile çok kısa sürede inanılmaz bir süreç yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Yatırımcılar için yaşanan bu durumlar oldukça heyecan verici olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte, gün geçtikçe beklentilerinin daha da yükselmesine sebep oluyor.