Bitcoin 2011 yılındaki büyük yükselişine tekrar girebilecek mi? Bitcoin, tarihinin en büyük yükselişlerinden birini 2011 yılında yaşamıştı. 2020 yılı içerisinde ise büyük bir düşüş göstererek, 3600 Amerikan Doları seviyelerine kadar gerilemişti. Ancak, covid-19 virüsünün etkisiyle birlikte, özellikle de son haftalarda oldukça değişik bir grafik görüyoruz. Bitcoin, önce yükseliş yaşarken, ardından geçtiğimiz 24 saatlik süre diliminde 600 dolar civarı bir kayba uğradı. Sonra da tekrardan yükselişe geçti. Bu belirsizlik ise piyasalarda çok farklı yorumlara neden oluyor.

Ünlü ekonomistler de bu konuda ikiye ayrılmış vaziyette. Bazıları, ekonomik durgunluğun kripto para piyasalarını ve özellikle de en bilindik konumda olan Bitcoin’i vurabileceğini söylerken, bazı uzmanlar ise bunun tam aksine görüş belirtiyorlar. Halving sonrası Bitcoin’in büyük bir yükseliş trendine gireceğini savunan bazı uzmanlar, ekonomik durgunluğun aksine kripto paraların yükselişe geçeceğini iddia ediyorlar.

benzer bir durum yaşandığında bitcoin büyük yükselişe geçmişti

2011 yılındaki yüzde 85’lik yükselişin ardından görülen bazı sinyallerin, güncel olarak da görüldüğünü belirtmek gerekiyor. Bitcoin açısından son derece önemli olan bazı sinyaller, 2011’deki büyük yükseliş ile paralel bir görüntü çiziyor.

Bitcoin 2011 Yılındaki Başarısına Yakın

Bitcoin analizleri yapan ve Smokey takma adını kullanan bir trader, yaptığı paylaşımla yatırımcılar arasında oldukça ilgi çekecek gibi duruyor. Kullanıcı tarafından paylaşılan analizde, Bitcoin’in bugünkü ile benzer veriler sergilediği dönemde yüzde 85 civarı bir artış yaşadığı görülüyor.

Bitcoin’in hızlı yükselişe geçmesine, bilindiği gibi boğa koşusu adı veriliyor. Smokey takma adlı trader, ichimoku cloud göstergesine dayanarak bir paylaşımda bulundu. Bu paylaşımdaki grafiklere bakıldığında ise Smokey’in iddiasına göre yakın dönemde bir Bitcoin boğa koşusu trendine girilebileceği yönünde.

Tamamen tahminlere ve teknik verilere dayanan paylaşımın, birçok kullanıcının ilgisini çektiği bir gerçek. Bu analizin, özellikle de 2014 ve 2017 arasındaki trendlerle karşılaştırılıp, yeni boğa trendinin yakınlarda gelebileceği iddia ediliyor.

Grafikler’in Ortaya Koyduğu İlginç Veri

Aşağıda sizlerle paylaştığımız grafik, Smokey kullanıcı adlı trader tarafından paylaşılan bir veri. Bu verideki oranların güncel oranlarla kıyaslanması ve doğru şekilde analiz edilmesi gerekiyor:

Geçmişteki gibi olursa bitcoin hızlı şekilde yükselebilir.

Grafiğin bize gösterdiği bilgilere göre, geçmişteki ile benzerlik gösteren sinyallerin tekrarı halinde Bitcoin’in beklenenden hızlı bir şekilde yükselişi yaşanabilir. Yalnızca Smokey takma adlı traderin değil, aynı zamanda kripto para analiz firması Glassnode firması tarafından da bazı veriler paylaşıldı. Firmanın paylaştığı verilere göre, Bitcoin’in yeni bir boğa trendine girebileceği görülüyor. Elbette, bu veriler ve iddialar tamamen tahminlerden oluşuyor.

Son bir bilgi olarak, CoinMetrics tarafından elde edilen veriler ışığında Bitcoin hakkında bazı gelişmeleri aktarmak istiyoruz. Bitcoin trafiğindeki aktif adres rakamlarının 2019 sonları ile 2020’nin ilk aylarında önceki dokuz aylık dönemdeki en yüksek seviyeyi aşmış vaziyette. Bu sinyal de önceki boğa koşularının başlangıcında meydana gelen gelişmelerden bir tanesiydi.