Geride bıraktığımız günlerde pek çok kişinin hüsrana uğramasına rağmen Bitcoin ağına olan ilgi artıyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuyla alakalı olarak tarihte ilk olacak bir açıklama geldi. Bitcoin cüzdan sayısı 30 milyona ulaşmış durumda. Evet yanlış duymadınız Bitcoin’ e ilgi git gide artmakta. Bitinfocharts’ ın aktardığı bilgilere göre Bitcoin (BTC) cüzdan sayısı 30 milyonu aştı. Fakat bu cüzdanlardan sadece yaklaşık %1’ lik kısmı 10 Bitcoin ve üzerine sahip. Milyonlarca hesaptan sadece çok küçük bir yüzdenin 10 Bitcoin veya daha fazlasına sahip anlamı çıkıyor. Cüzdanında 92.000 dolardan yani 10 BTC’ den daha fazla Bitcoin bulunduranlar, %51’ ik yüzdede bulunuyorlar.(%51’ lik kısım BTC yatırımcıları arasındaki en üst kısım) Şu anlık 10-100 BTC arasında BTC’ ye sahip kesimin yüzdesi toplamın 0,45’ i; 1-10 BTC arasında BTC’ ye sahip cüzdanlar ise 2,17’ si olarak tespit edilmiştir.

Geçtiğimiz yıl içerisinde 25 milyon cüzdan bulunduran Bitcoin ağının geçen bir yıl içeriisnde 5 milyon yeni cüzdanı bünyesine kazandırması da insanların Bitcoin’ in geleceğine güvenmesi anlamı taşıyor. Her ne kadar olumsuz gelişmelerle gündem de olsa da bir çok yatırımcı ve ilgililer BTC için hala oldukça heyecanlı. Yüzdelere de bakıldığında BTC ağı bundan daha fazla başarı elde edecek gibi gözüküyor. Konusunda uzman analistlerin 2021’ deki Bitcoin fiyat rekoru beklentisi de BTC ağına olan ilgiyi daha da artırabilir.

Tabi bazı yatırımcıların BTC’ lerini güvenceye almak adına tek bir cüzdan yerine birkaç cüzdana sahip olduğunu ve onlara aktarım yaptığını da göz önüne alırsak zirvedeki BTC yatırımcılarının yüzdesi şu anki verilerden daha fazla olabilir. Bunu da hatırlatmakta fayda var. 

Bitcoin Ağına Olan İlgi ile Birlikte BTC Talebi de Artıyor

Diğer yandan ise Santiment, Bitcoin (BTC)’ in Ağ Değeri – İşlem Oranı’nın (NVT) ‘’ sağlıklı’’ olduğunu ifade ederek, açıklamalrına ağda işlem gören BTC miktarında geçen aya kıyasla bir artış tespit edildiğini bu durumun ise yaklaşmakta olan boğa koşusunun sinyalini verdiğini belirterek devam etti. Bitcoin ağına olan ilgi ve BTC talebi de paralel şekilde ilerliyor

BTC için boğa koşusunu destekleyen tek etken bu açıklama değil tabi ki. Halving’ in ardından buna ilişkin bir rapor Arcane Research tarafından yayınlandı.  Bu rapor, Bitcoin ağındaki kripto paraya talebin arttığını ve daha güçlü kalıcı uzun vadeli bir boğa trendi için hazır olduğunu gösteriyor. 14 günün ardından Bitcoin Ağ Talebi 6/6 skorunu sonunda elde etmiş durumda. Bildiğimiz üzere öncesinde BTC’ nin Network Demand skoru düşüşteydi, bir iki hafta sürecinde 3/6 üzerinde kalmıştı. Bu durum ise BTC fiyat belirsizliğine rağmen BTC ağının büyümesi için ciddi bir sinyal.