Geçtiğimiz günlerde Bitcoin değerinde büyük düşüş yaşanmıştı. Yaşanan şüpheli cüzdan işlemi ve piyasadaki endişe buna sebebiyet vermişti. Uzman görüşlere göre Bitcoin (BTC) 9.000 dolar bandının altında kalarak konsolidasyon aşamasına girmiş durumda. Paylaşılan açıklamalara bakarsak BTC, ilerleyen günlerde yukarı yönlü ivme kazanacak gibi duruyor. Zaten yaşanan olaylar ve fiyat düşüşü nedeniyle hem alıcılar hem de satıcılar şu an için BTC’ ye ivme kazandırma peşinde. Öte yandan Bitcoin, daha önce yaşatmış olduğu dalgalanmanın eşiğinde. Eğer bu durumu tekrar ederse BTC volatilitenin ardından boğa koşusunu başlatabilir. 

Boğa Piyasası Öncesi Bu Volatilite Mümkün Mü?

Bilinen isimlerden olan ‘’Teddy’nin ‘’ ifadelerine bakacak olursak. Bitcoin yükseliş ivmesi kazanmadan hemen önce yüksek volatilite yaşayacak. BTC’ nin bunu daha önce de yaptığını, BTC’ nin iki büyük hareketli ortalamaya hızla yaklaştığını ve bu seviyelere ulaştığında büyük bir hamlenin başlangıcına sebep olacağını belirtirken,  “Burada biraz türbülans bekleniyor… İki güçlü dirence yaklaşılıyor: – 89 ema (siyah) – 21 ema (yeşil).” Şeklinde ifade etti. 

Diğer uzmanlar ise Bitcoin (BTC)’ nin Cloud yapısı üstünde kalmayı başarması durumunda büyük bir yükseliş ivmesi yaşayacağını düşünüyor. 

Volatilite Yaklaşırken Bitcoin İçin Son Durum

Lider kripo para birimi Bitcoin (BTC) şuan yaklaşık 9.177 dolar bandında işlem görmekte. Geçtiğimiz iki gün içerisinde BTC sert düşüş yaşayarak 8.800 dolara kadar gerilemişken yükselişe geçerek ufak da olsa toparlamıştı. Geride buraktığımız günlerde BTC 9.500 dolar bandının üstündeyken 10.000 dolar direnç seviyesini kırmak için çok fazla çaba sarfedip başarılı olamamıştı. Ayrıca yaşanan bu zorluğun yanı sıra 11 yıldır kullanılmayan cüzdandan 50 BTC kadar gerçekleşen br işlem ise BTC grafiğini aşağı yönlü etkilemişti.  

Bitcoin Yatırımı İçin Doğru Zaman Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin’ ini bir diğer etkileyen durum da COVID-19 krizi. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 süreci ile başlayan ekonkomik çöküntüde BTC talebinde bir azalma görülmedi. Bu kriz sürecinde bu ilginin devamı ve artışı ise Bitcoin için pozitif yönlü bir kazanım oldu. Çünkü bu kriz aslında kripto para birimi için bir sınav niteliğindeydi. Sınavı başarıyla atlatmış görülüyor. Peki BTC yatırımı için doğru zaman mı ? 

Ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones açıklamalarında Bitcoin yatırımının bir güvence olduğunu belirtti. Bu açıklamalrı ardından bir yatırım artışı gözlendi. Açıklamalarında BTC’ yi altınla kıyaslayarak çok çok daha doğru bir yatırımın bu kripto para birimi olacağını söyleyen Jones, ilgililerin heyecanını artırdı. Tabi ne kadar doğru, haklılık payı nedir belirsiz. Çünkü böylesi karışık bir dönemde bütün yatırımı tek br yöne yapmak ne kadar karlı olur tartışılır. Belki de bu yatırımları tek bir yöne yönlendirmek yerine çeşitli yatırım alanlarına paylaştırmak çok daha iyi bir fikir olabilir. Bunu ise kripto para birimlerinin oldukça hareketli grafiklerinden yola çıkarak söylüyoruz. Çünkü hareketlenmeler oldukça belirsiz ve değişken bir durumdayken bütün yatırımı bu alanlara yöneltmenin tüm parayı kaybetme gibi sonuçları olabilir.