Lider kripto para birimi Bitcoin ve altın fiyatlarında yükseliş meydana geldi. Bitcoin, 3.700 dolara kadar düşüp sonradan hızlı bir şekilde 10.000 dolara kadar çıkarak kendisini toparladığı bilinmekte. Kripto para biriminde durum böyleyken son zamanlarda ONS Altını ise kendi rekorunu kırmış durumda. Uzmanlar yaşanan bu durumu küresel ekonomik krize ve COVID – 19 salgının sonucu olarak yorumluyor. Fakat durumun bu etkenlerden kaynaklanmadığını savunan bir açıklama ise İngiltere merkezli bir araştırma firmasından geldi. 

Altın ve Bitcoin’deki Yaşanan Artış Bir Manipülasyon Mu?

University of Sussex Business School, CryptoMArketRisk ile ortak yaptığı bir araştırma yayınladı. 2020 Mart tarihinden şu ana kadar, yatırımcıların gerçekten hangi yatırım varlıklarını güvenilir liman olarak gördüklerini detaylarıyla açıkladılar. Yapılan analizde, yaşanan bu buhran döneminde altın vadeli işlem sözleşmelerinin oldukça artışta olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, bakır hisselerinde ise pump ve dump gerçekleştiğini, kripto para borsalarında özellikle Bitcoin’ de ise belirsiz şüpheli işlemlerin bulunduğu ifade ediliyor.

Analize Göre En Riskli Varlık Hangisi?

Araştırmacılar altın ve Bitcoin’ deki bu artışın sebebinin yaşanan ekonomik kriz ve Covıd-19 salgının yanısıra manipülasyon sonucu olduğunu düşünüyor. CoMex üzerinden yapılan bazı işlemlerin ABD yasalarını ihlal edecek seviyede manipülasyona sebep olduğunu da belirtirken, bahsi geçen borsaların ABD regülatörlerin erişiminden oldukça uzak kaldığını ifade ediyor. En riskli varlığın ise Bitcoin olduğunu düşünüyorlar. 

Artış İle İlgili Soru İşaretleri

Diğer yandan ise 2019 yılında yaşanan ABD ve Çin krizinin ardından Bitcoin yine bir artış göstermişti. Ardından gelen piyasaya çok fazla USDT sürülmesi, BC fiyatında yaşanan manipülasyon iddilarına sebep olmuştu. Her şeye rağmen lider kripto para biriminin buna benzer yaşanan her durumda yükseliş yaşaması manipülasyon ile açıklanamayabilir. 

Bu araştırmanın yanı sıra asıl soru küresel yaşanan bu krizin ve salgının ardından piyasalardaki durum ne olacak ? Kripto para birimlerine karşı olan görüşler bu şekilde devam etmeyecek gibi gözüküyor.  Şu an zaten kripto para birimleri çok geniş kitlelere hizmet veriyor ve küresel krizin, COVID-19 salgının sona ermesi durumunda kripto para birimleri gelecekte çok daha önemli bir noktaya gelebilir.