12 Mayıs tarihi itibariyle gerçekleşen Bitcoin yarılanması sonrasında Galaxy Dijital (Kripto para yatırım banksı) kurucusu ve CEO’su olan  Mike Novogratz’dan önemli bir açıklama geldi. Bitcoin grafiğinin beklenen yarılanma olayını takiben ilerlemeye devam edeceğini, ancak Ethereum grafiğinin ise Bitcoin’e yetişmek için daha çok zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.

Novogratz, daha çok kurumsal yatırımcının BTC almasını beklediğini de açıklarken, sansasyonel sözleriyle gündeme damga vurdu. Novogratz tarafından yapılan açıklamalarda; “Pazarın BTC’yi 8.000 dolar ya da 8.500 dolarda tutmasını ve hemen ticaret yapmaya başlamasını bekliyorum. Sonunda yüksek net değerli bireylerden ve fonlardan kripto para dünyasına girme konusunda büyük bir artış görüyoruz. Bir sürü geliyor gibi görünüyor.” sözleri kripto para çevrelerinin ilgisini çekti.

Bitcoin Yarılanması Ethereum’u Nasıl Etkiliyor?

Novogratz’ın açıklamaları; ” Ben yalnızca bireysel yatırımcılar açısından bu durumu değerlendirmiyorum. Aynı zamanda kurumsal tarafı bekliyorum. Bence bu Jones haberi çok büyük bir haber, çünkü bazı açılardan Bitcoin satın almanın aptalca görünme riskini alarak kendini tehlikeye atmış.” dedi. Bitcoin yarılanmasının gündemdeki yeri hala sıcakken, yapılan bu önemli açıklamalar sonrası karşı cevapların da geleceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan Novogratz, Ethereum’un Bitcoin’in liderliğini takip edeceğine (ETH grafiğine bakarak) ikinci en büyük kripto para birimi olarak ilerlemesinin biraz zaman alacağını vurguluyor. Novogratz’ın açıklamaları arasında diğer bir dikkat çeken nokta da Bitcoin yarılanması ile direkt bağlantılı olduğunu iddia ederek Ethereum hakkında söylediği sözlerdi. Novogratz: “Diğer projelerden Ethereum en umut verici ve içlerindeki ikinci en büyük projedir. Altta yatan teknolojilerini geliştirmeye devam ediyorlar, bu yüzden Ethereum daha sık kullanılıyor. Ethereum projesi büyüdükçe, değeri artacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ethereum Grafiği Nasıl İlerleyecek?

Pek çok kripto para otoritesine göre tüm kripto paralar birbirleriyle dolaylı yoldan bağlantılı. Bitcoin’deki değişimlerle diğer önemli kripto paraları kıyaslayıp, paralel yönlü iniş ve çıkışları örnek gösterenler mevcut. Diğer yandan, Bitcoin yarılanması ile birlikte yükselişine karşı %90 oranında değer kaybetmiş kripto paraların varlığı da bir gerçek. Bu açıdan kripto para piyasasına yönelik analiz yapan uzmanların 2 farklı görüş şeklinde ayrıldığını belirtebiliriz.

Novogratz açıklamalarının son kısmında ETH grafiğinin ne yönde seyredeceğine ilişkin tahminlerini de dile getirdi. Açıklamalarını; ”Şimdilik Ethereum cephesinde pek bir hareketlilik olmayacak. Bitcoin ile birlikte sürüklenecek ancak kullanıcıları alana kadar muhtemelen 1 veya 2 yıl boyunca kendi başına hızlanacak. Bu hızlanma bir ağ etkisi ile olacak: ne kadar çok programcı ve kodlayıcı olursa, zaman içinde o kadar çok işlem olacak ve değer artacak.” sözleriyle noktaladı.