Kripto para birimlerinin gözdesi olan Bitcoin’de rekor düşüş yaşanabileceğine dair bir iddia ortaya atıldı. BTC 9.000 dolar bandından 8.800 dolar seviyelerine kadar indi. Bir konsolidasyon sürecinde olduğu düşünülen BTC fiyatı için piyasada halen bir belirsizlik sürdüğü söylenebilir. Yatırımcıların boğa beklentisi ve BTC bu kritik noktaları kırabilecek mi düşünceleri ise gün geçtikçe artıyor. Analistler ise BTC’ nin böylesi uzun süren fiyat hareketlerinin ardından bir satış baskısı yaşayabileceğini ve ardından fiyat düşüşü gerçekleşebileceğini düşünüyor. Konuya dair sert bir tahmin de ünlü bir analistten geldi. ‘’Fiyat 5.000 dolara kadar düşebilir’’ 

Bitcoin’de Rekor Düşüş Tahmini Gerçekçi Mi?

Ünlü analist isimlerinden birisi olan TradeXO BTC fiyat tahmininde bulundu. BTC’ nin orta vadede 5.000 dolar bandına kadar gerileme ihtimali olduğunu ifade eden analist, açıklamalarına ek bir de grafik paylaşımında bulundu. Grafikte Bitcoin’ in geniş işlem aralığı dengesinde çizdiği eğrinin son düşüşü 5.000 dolar olarak gözüküyor. Fakat bu grafik 5.000 doların en düşük nokta olup düşüş eğiliminin bitiş noktası olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda bu seviyeye gelmeden Bitcoin’ in birçok destek noktasına sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

Analistler 5.000 dolar öncesinde Bitcoin’ in 8.000 dolar ve 6.500 dolar seviyelerinin önemli bir destek noktasına sahip olduğunu belirtiyor. Ancak BTC bu destek seviyelerinin kırılması durumunda 5.000 dolar bandına gerileyebilir. Diğer yandan ise ünlü kripto para birimi analisti Cantering Clark ise BTC fiyatına dair açıklamalrında Bitcoin’ in ilk olarak 7.300 dolar seviyelerine ardından ise 6.800 dolara kadar gerileyeceğini ifade etti. Analistler arasında, Bitcoin’de rekor düşüş iddiası tam anlamıyla gerçekçi bulunmadı. Bunun yanı sıra, bu iddiayı destekleyen analistlerin olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Hangi Tahmin Doğru Çıkacak?

Her ne kadar bu tahminlerin ardından yatırımcıların yükseliş beklentisi baltalanmış olsa da BTC’ ye ilgileri oldukça yüksek bir şekilde devam ediyor. İlerleyen günlerdeki Bitcoin hareketinin nasıl seyredeceği ise tamamen 8.800 dolar seviyesindeki tepkisine bağlı gibi gözüküyor. Bu aşamada, büyük yatırımcıların tercihleri de bize daha iyi bir fikir verebilir. Hangi tahminin doğru çıkacağı ise tam bir muamma. İlerleyen günlerde bu belirsizliğin az da olsa kaybolacağını söyleyebiliriz.