Bitcoin’de yaşanan son gelişmeler, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Kripto para piyasasının gözde kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) hafta başı 9.800 dolara kadar yükselmeyi başarmıştı. Ardından Çarşamba günü ani bir düşüşle 8.950 dolar seviyesine kadar geriledi.Bitcoin (BTC) an itibariyle 9.225 dolar seviyelerine çıkmış olsa da yaşanan bu düşüşün toparlanması biraz zaman alabilir. 

Verilerle Bitcoin’de Yaşanan Son Gelişmeler

Her ne kadar piyasada yayınlanan veriler boğalar açısından karmaşık bir durum doğursa da birçok analist Bitcoin’ in kısa vadede destek bölgesine gireceğini düşünüyor. 

Analiz firmalarından birisi olan Glassnode’ nin CTO’ su Rafael Schultze-Kraft, kısa sürede Bitcoin’ in üç farklı destek seviyesi bulacağını açıkladı. Bunlar sorasıyla 8.910 dolar; 8.710 dolar ve ardından 7.320 dolar. CTO bu seviyelerin UTXO Gerçekleştirilmiş Fiyat Dağılımı (URPD) göstergesi sonuçlarından çıkartıldığını belirtti. Bahsi geçen gösterge ise dolaşımdaki tüm Bitcoin’ in en son Blockchain’ deki fiyat aralıklarını belirliyor. Veriler kullanıcılara destek ve direnç noktalarını sunuyor. Konuya dair Schultze-Kraft açıklamada bulundu. Kraft konuya ilişkin; , “URPD, Bitcoin arzının zincirde en son taşındığı fiyatları, yani BTC’nin işlem gerçekleştirdiği fiyatı gösterir. Bu nedenle, belirli fiyatlarla gerçekleşen büyük miktarlarda Bitcoin işlemi, ağ verilerine dayanan destek/direnç seviyeleri için bir gösterge görevi görür.” Dedi.

Daha önceki zamanlara baktığımızda ise; lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu on-chain seviyelerde istenilen desteği bulursa, hemen ardından bir rallinin başlayabileceğini söyleyebilriiz. Geçmiş zamanda Bitcoin (BTC) bir URPD destek seviyesini elde ettikten hemen sonra BTC 2019 yılında 7.000 dolardan 14.000 dolar seviyesine kadar yükselmişti. 

On –chain verilerinden harici teknik göstergelerinde boğalar için bir başka destek seviyesi olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu seviyelerden en kritiği ise 8.500 dolar diyebiliriz. Çünkü 8.500 dolar seviyesi geçtiğimiz iki ayda Bitcoin için oldukça önemli bir seviye olarak görülüyor. Mayıs ayında BTC 10.400 dolar seviyesine çıkmadan hemen önce 8.500 dolar seviyesinde destek elde etmişti.

Yaşanan Bu Duruma Analistler Ne Diyor 

Birçok analist her ne kadar olumlu yorumlarda ve analizlerde bulunmuş olsa da aynı fikirde olmayanlar ve bu durumu çok sık dile getiren analistler de var. Bunlardan göze çarpan bir isim de il Capo Of Crypto.  Piyasanın bilinen analisti il Capo Of Crypto Bitcoin (BTC)’ nin 8.500 doları elde edemediği durumda 2020 yılında 3.000 dolara kadar bir geri çekilme yaşayacağını düşünüyor.

Öte yandan piyasanın önemli analistlerinden il Capo Of Crypto’da da Bitcoin’in 8.500 doları kaybetmesi durumunda 2020 yılında 3.000 dolara kadar bir geri çekilme olacağını ifade etmişti. Bitcoin’de yaşanan son gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.