Albright Investment Group kurucu ortaklarından olan ve bilindik bir yatırımcı olan Vıctor Dergunov Bitcoin borsa ilişkisine dair açıklamalar yaptı. Ünlü isim, bu konuda dikkat çekici önemli tavsiyelerde bulundu. Ünlü yatırımcı Bitcoin ile borsa endeksi ( S&P 500) ile negatif korelasyonda olduğunu düşünüyor. Daha önceki zamanda ise S&P 500 ile BTC’nin doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen Dergunov, fikrini değiştirmişe benziyor. 

Vıctor Dergunov aslında yatırımcılara S&P 500’ ün düşmesi halinde Bitcoin (BTC) almaları gerekiğini söyledi. Tavsiyelerine bahsi geçen borsa endeksinin düşmesine karşın Bitcoin’ in iyi bir yatırım olabileceğini ekleyerek devam etti. Ünlü yatırımcı Bitcoin ve altın gibi varlıkların yaşanacak borsa çöküşüne karşı en güvenilir yatırım varlığı olduğunu düşünüyor. BTC’ nin long pozisyonalrında artış yaşadığını ifade ederken kısa sürede BTC fiyatının düşüş yaşayacağını söylüyor. Fakat BTC’ nin yükselişinin uzun vadede devam edeceğini söyleyerek bu konudaki beklentilerini yatırımcılar ile paylaştı. 

Bitcoin Borsa İlişkisinde Covid Alarmı

Diğer yandan ise ilerleyen günlerde ABD borsasının düşüşü ve COVID-19 salgınının ikinci dalgası bekleniyorken BTC fiyatının tıpkı Dergunov’ un tahmini gibi seyretmesi olası gözüküyor. Bitcoin borsa ilişkisinin de covid ile değişim yaşayabileceği tahminler arasında. 8.700 dolardan 9.000 dolara çıkmayı başaran lider kripto para birimi şu an 9.175 doalrdan işlem görüyor. Gelecek hafta ise bu durumlar sonucu BTC fiyatı 10.000 dolar üstüne çıkmayı başarabilir. BTC’ nin sunmuş olduğu bu tablo yatırımcıları heveslendiriyor diyebiliriz. Bitcoin borsa ilişkisinde her gün farklı gelişmelerin yaşandığını da belirtelim.

Yakın zamanda bu kadar kısa vadede hızlı bir yükseiş sergileyen ve mnemli direnç noktası olan 9.000 dolar bandını kırmış olması da BTC fiyatı için yükseliş sinyali anlamı taşıyor. BTC fiyatını etkileyen sadece bahsettiğimiz bu durumlar değil. Bildiğimiz üzere BTC fiyat yükselişini sağlayacak diğer sebeplerin başında ise Bitcoin türev piyasaları, On-Chain aktiviteler, ABD-Çin gerilimi ve para basma politikası geliyor. Peki bu sebepler BTC fiyatını nasıl etkiler ? 

Para Basma Politikası Bitcoin Borsa İlişkisinde Etkili Mi?

Bilindiği üzere kötüye giden ekonomiyi düzeltmek adına Amerika ve Avrupa’ da sürekli para basılıyor. Yaşanan bu durum sonucu ise yüksek enflasyon yaşanacağı belirtiliyor. Enflasyon sonucu ise Bitcoin’ in değer kazanacağı ön görüler arasında yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri – Çin Gerilimi

Küresel tepki sonucunda değer kaybeden Yuan yaşanan gerilimden en çok etkilenen taraf olarak en düşük seviyelerine geriledi. Analistlerin görüşüne göre ise yaşanan bu durumun ardından lider kripto para birimi Bitcoin’ in  olumlu gelişmeler yaşanacağını düşünüyor. 

On-Chain Aktiviteler

Geçtiğimiz günlerde Newsbtc’ nn açıklamalarına göre lider kripto para birimi her şeye rağmen ağ etkinliğinin güçlü sinyaller vermeye devam ediyor. Hatta NTV’ nin de konuya dair açıklamalarında 

Sentiment konuya ilişkin: ‘’ BTC’nin bugün %4.4’lük hafif düşüşüne rağmen, NVT’si sağlıklı görünüyor ve modelimiz yarı yükseliş sinyali gösteriyor.’’ İfadelerini kullandı. 

Bitcoin Türev Piyasaları

OKEx borsasında BTC vadeli işlemlerinin Coinbase ve Birstamp’ ta bulunan BTC’ nin spot fiyatının altından işlem yapıldığı yönünde açıklamalar geldi. Bu açıklamalar ünlü bir yatırımcı olan RJ tarafından gündeme getirildi. Yaşanan bu durumun ise lider kripto para birimi BTC’ nin tam da 8.800 dolar seviyesini yani dip nokta olarak görülen seviyeye düştüğü anda gerçekleşti. Analistler ise bu durum bir dip noktanın yaşandığına işaret ediyorsa ve Bitcoin 9.000 doların üstünde kalmayı başarabilirse kısa sürede 10.000 dolara ulaşacağını düşünüyor.