Geçtiğimiz günlerde kendini toparlayıp 9.300 dolara kadar çıkan BTC, yine aynı hafta içerisinde sert bir düşüş yaşayarak 8.700 dolara kadar gerilemişti. BTC/USD işlem çifti ise şu an 8.750 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin’de yaşanan bu belirsiz hareketlerin sebebi ise, uzmanlara göre hala 10.000 dolar direnç seviyesini bir türlü kıramamış olması. 

Yaşanan bu düşüş birçok analiz tarafından asıl yükleyiş öncesinde yaşanması beklenen bir düşüş olarak nitelendiriyor. Hatta düşüşn ardından yükseliş ivmesi kazanarak FOMO’ ya kapılarak Bitcoin fiyatının 10.000 dolar üzerini göreceğini düşünüyor. Geçtiğimiz aylarda da 3.700 dolara kadar düşen Bitcoin fiyatının, bu düşüşlerinin aslında Bitcoin fiyatının yükseliş ivmesi öncesindeki hazırlığı olarak ifade ediliyor. 

Bitcoin fiyat tahminlerinde birçok uzman görüşler ikiye bölünmüş olsa da, geçtiğimiz yıllarda buna benzer grafiklerin sonu hep olumlu sonuçlanmıştı. Bunun yanı sıra, Bitcoin inanılmaz bir yüsekliş ivmesi kazanmıştı. BTC bu kez de aynı performansı sergileyecek mi heyecanla bekliyoruz. 

8.700 Usd Seviyesi Kritik Eşik

Bu konuya dair kripto para analistlerinin de yorumlarını aktaracak olursak; ünlü analist Scott Melker’in açıklamaları oldukça önemli. Açıklamalarında diğer analistlere oranla çok daha farklı noktalara değindi. Lider kripto para birimi Bitcoin’in 8.700 dolar bandında kalmasının zorunlu olduğunu, bu sürecin ise 200 günlük hareketli ortalama çizgisini kapsadığını ifadelerinde kullandı.

Melker, BTC’nin 8.700 dolar seviyesinin altına inmesi durumunda piyasanın sert ayı dönemine girmesi kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Bu durumun sadece başlangıç olacağını ve çok daha sert düşüşlerin yaşanmasına sebep olacağını söyledi. BTC için kritik noktanın bu seviye olduğunu belirten Melker, Bitcoin fiyatı 8.700 dolar altına inmeyip sıçrama da yaşayabileceğini belirtip, bu süreçteki BTC’ nin ne yöne eğimli olduğunu iyi çözümlemenin gerekli olduğunu vurguladı. 

BTC İçin Düşüş Devam Edecek Mi?

Diğer yandan ise bilinen traderlerden birisi olan ve aynı zamanda Youtuber olan The Moon BTC fiyat tahmininde bulundu. The Moon, Halving sonrasındaki eğilimleri incelediğini belirterek, bu eğilimlerde görülen değer düşüşüne dikkat çekti. Ayrıca, bu durumun benzerinin 2016 yılındaki blok ödülü yarılanmasında da yaşandığını ifade etti. 2016 yılı blok ödülü yarılanmasının ardından, BTC fiyatı üç hafta içerisinde %21 değer kaybederek 654 dolar seviyelerinden 517 dolar seviyesie kdar düşmüştü. 

Şu an için sadece gidişatı benzeten The Moon, eğer bu durum tekrar eder ve eğilimler bu şekilde devam ederse değişimlerin de yaşanabileceğini iddia etti. Bununla birlikte 2020 yarılanmasında, BTC değerinin 8,550 dolar seviyelerinin ardından 6750 dolar seviyelerine kadar gerileyeceğini söyledi.