Yatırımcıların şu günlerde en çok sorduğu sorulardan biri de BTC yükselişe geçecek mi sorusu. Geride bıraktığımız günlerde tam yükselişe geçti derken 10.000 dolar seviyesi üzerindeyken 9.700-9.800 dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin’ in peşini talihsizlikler bırakmıyor. Bir türlü beklenen yükseliş ivmesini kazanamayan Bitcoin bu kez 11 yıldır kulanılmayan hesaptan yapılan trasnferin şüpheli belirsizliği yüzünden sert bir düşüşe geçti. BTC fiyatı 8.800 dolar bandına düştü. Bu da yaklaşık %10 oranında bir düşüş yaşamış olduğu anlamına geliyor. Fakat bu durum bazı uzman görüşlerin fikrini değiştirmedi. Birçok analist Bitcoin’ in hala yükselişe geçeceğini ifade ediyor. 

Tanınan isimleden Philip Swift’in analizi de bu yönde. BTC Yükselişe geçecek mi sorusuyla ilgili Swift, konuya dair ifadelerinde “Bitcoin için fiyat/kazanç oranı” olarak bildiğimiz “Dynamic Range NVT Signal” işaretinin bugünlerde yükselişe geçtiğini ifade etti. 

Konuya ilişkin: ‘’ Sanırım 50.000 dolar gibi bir fiyat hedefi çılgınca değil, özellikle de para basma durumunun ne kadar çılgın bir raddede olduğu düşünüldüğünde. Hatta beklentimin 50.000-100.000 dolar arasında olduğunu bile söyleyebilirim.’’ Şeklinde açıklamalarda bulunan Adamant Capital’in ortaklarından olan Tuur Demeester’ in de Philip Swift ile aynı fikirde olduğu görülüyor.

Demeester ise bu açıklamasının devamında BTC için yükselişi tetikleyen unsurun  merkez bankaları ve hükümetlerin sürekli para basmaları olduğunu söylüyor. Bu durumun sonucunda lider kripto para birimi BTC’ nin bundan sonraki parabolik yükseliş performansı sergileyeceğini düşünüyor. Diğer yandan ise bazı analistler Bitcoin için o kadar olumlu bakmıyor. Kısa vadeli bir iyileşme sergileyeceğini BTC’nin düşüş eğiliminde olduğunu belirtiyor. 

Piyasadaki görüşlerin karışıklığından da anlayacağımız üzere Bitcoin için kısa vadeli de olsa bir belirsizlik mevcut. Yatırımcılar ise endişe içinde. Diğer taraftan ise yatırım için doğru zaman mı değil mi soruları akıllara geliyor. 

BTC Yatırımı İçin Doğru Zaman Mı? BTC Yükselişe Geçecek Mi?

Varlık yöneticisi Peter Mallouck ise genel oalrak süreci ve kripto paraları değerlendirdiği açıklamasında Bitcoin’ i de eleştirdi. Genel durumda ve bilhassa böyle kriz yaşanılan şu günlerde kripto para piyasası için kötü bir yatırım değerlendirmesinde bulundu. CNBC’ ye vermiş olduğu röportajda Bitcoin yatırımından ziyada hisse senetlerinin,tahvillerin, gayrimenkul yatırımlarının çok daha avantajlı olduğunu savundu. Bitcoin için ise riskli ve spekülatif yatırım olarak nitelendiren Mallouck, uzun vadede piyasanın ve ekonominin normale döneceğini vurguladı. Hazır piiayasada bir düşüş yaşanırken bundan faydalanmak gerektiğini ifade etti. 

Her ne kadar Mallouck böyle düşüncelere sahip olsa da BTC’ nin yatırım için iyi fikir olduğunu düşünenler bir hayli fazla. Dünya genelinde yaşanan bu krizler atlatıldıktan sonra, Bitcoin’ in gerçek değerinin bilineceğini ve gerçek değerine ulaşabileceğini söyleyebiliriz..