Ethereum ağ kullanımı rekor seviyeye ulaştı. Ünlü kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ağının kullanım sayısının tüm zamanların zirvesinde olduğu saptandı. Ethereum ağında günlük kullanım miktarı en yüksek seviyesinde, bu durum da Ethereum’un her zamankinden çok daha fazla kullanıldığı ve çok daha fazla yatırım alabileceği anlamına geliyor. 

Yazılım mühendisi olan ve aynı zamanda kripto paralara ilgisiyle bilinen Marco Levarato bir açıklamada bulundu. Ethereum’ un fiyatının artışı için Gas ücretlerinin dağıtım şeklini ve dengesinin değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Öte yandan Ryan Sean Adams ise konuya dair, ETH varlık fiyatları ve ETH blok fiyatları bir korelasyon ilişkisi içerisinde, bundan ötürü de ya blok ücretleri düşecek ya da ETH fiyatı yükselecek şeklinde açıklamada bulundu. 

Mayıs ayında gözlemlerimiz sonucu ETH hala yükseliş eğilimine geçemedi. ETH fiyatı ve yatırımcılar için zor karmaşık bir ay olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Ethereum 2.0’ ın 2020 yılı içinde çıkartılması da gerekiyor. Böyle bir beklenti var iken diğer yandan da ETH fiyat beklentisi de artmaya başladı. Yatırımcılar her iki konu için de umutlu bir bekleyiş içindeler. Bu beklenti bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Peki beklediğimiz Ethereum 2.0 geliştirmesi ne zaman tamamlanacak? 

Ethereum Ağ Kullanımı ile Birlikte ETH 2.0 Tamamlanıyor Mu?

Ethereum (ETH) geliştirici olan ve aynı zamanda yazılım mühendisi Benjamin Di Francesco sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Bu paylaşımda, merakla beklenen ETH 2.0 geliştirmesinin hızının arttığını düşündüğünü takipçilerine ve yatırımcılara duyurdu. Bu paylaşımının ardından Ethereum kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin de bu paylaşıma yanıt verdi. 

Etherum Ağ Kullanımındaki Artış Yatırımcıları Heyecanlandırıyor

Ethereum ağ kullanımındaki artış ile birlikte, yatırımcıların heyecanı da artmış vaziyette. Ayrıca, ETH 2.0 konusunda sona yaklaşılması da yine olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. ETH kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin, bu hızın geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalara ait olduğunu ve daha yeni görünür olmaya başladığını ifade etti.  Beklenen Eth 2.0 güncellemesine ilişkin gelişmelerin aslında yıllardır devam ettiğini de ifadelerine ekledi. Aynı zamanda daha yeni yeni bu durumla alakalı yayınların ve blog gönderilerinin piyasaya sürüldüğünü belirten Vitalik, hız kesilmeden geliştirmeye devam edildiğini ve test ağlarına başlandığını ve ETH 2.0’ ın potansiyeline oldukça güvendiğini söyledi. Bilindiği üzere bu geliştirme ile beraber Ethereum’ un ağ kapasitesi sorunu da çözülmüş olacak. Aynı zamanda ağın konsensüs mekanızması PoW’ dan doğrudan Pos’ a geçecek ve bu duruma Staking özelliği eklenecek. Bu geliştirme detaylarını düşündükçe yatırımcıların bu kadar beklenti içine girmesi de olağan bir durum gibi gözüküyor.