Ethereum yatırımcıları için önemli uyarı. Kripto para piyasasının en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), geride bıraktığımız günlerde en çok konuşulan kripto para birimi. ETH 2.0 gelişmesi ile zaten ön planda olan Ethereum’u gündeme taşıyan etken ise, DeFi uygulamaları.

Bilindiği üzere DeFi sektörü, Compound isimli merkeziyetsiz finans projesi ile tekrar gündeme gelmişti. Konusunda uzman birçok kişi, kripto para sektöründe DeFi’ nin büyük bir gelecek vaad ettiğini dile getirmişti. Stablecoin ve kripto para yatırımcılarının ‘’kiraladıkları’’ DeFi projelerinin, kritik anlarda gördüğü talep seviyesinin inanılmaz noktalara çıktığını gözlemliyoruz. 

Ethereum Yatırımcıları Dikkat Etmeli

Yaşanan bu durumların ardından, Ethereum (ETH) fiyatında bir yükseliş yaşanmadı. Ayrıca bir kripto para araştırma firması olan Skew analistlerinden durumu körükleyecek yorumlar geldi. 

Skew analistleri, Ethereum ağına karşı bir uyarıda bulunarak yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Analistler, ETH karmaşına rağmen, Ethereum’ um volatilitesinin Bitcoin’ in volatilitesini aratmadığını söyledi. İki kripto para birimindeki gelişmelerin hemen hemen çok benzer olduğunu dile getirdi. Analistler, geride bıraktığımız şu günlerde ise, ETH volatilitesinin Bitcoin volatilitesinden yaklaşık %2 kadar yüksek olduğunu ifadelerine ekledi. Böylece, yatırımcılar için oldukça önemli bir konuya değinmiş oldular. Ethereum yatırıcımları açısından en önemli nokta ise ilerleyen günlerde ETH’nin sergileyeceği hareketler.

Yaşanılan karmaşadan bir hayli fazla etkilenen Ethereum cephesi, bu volatilitenin ardından beklenmedik sert bir düşüş yaşayarak yatırımcıları şaşırtabilir. Bu durum aslında, yatırımcıların FOMO’ ya kapılıp piyasada ani ve büyük hareketler yapmaması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, bir anda bütün birikimlerini DeFi sektörüne veya ETH’ye yatırmamaları gerektiğinin sinyallerini veriyor. 

ETH 2.0 Güncellemesi Hız Kazanıyor 

ETH 2.0 güncelleme süreci hakkında, yatırımcıları sakinleştirmek adına topluluk üyelerinden bir açıklama geldi. Bu sürecin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için son hız çalıştıklarını belirttiler. Ethereum yatırımcılarının, ETH 2.0 güncellemesinin zamanında yetişmeyeceğine karşı şüphe duymuş olduğu bir gerçek. Buna karşın da topluluk tarafından gelen bu adımlar sonucunda ise ortamın biraz daha sakinleştiğini söyleyebiliriz. 

Öte yandan, yeni yayınlanan geliştirmeler içerisinde Solidity para yatırma kontratının uygulamaya alınması yer alıyor. Ayrıca, muhtemel hatalar için de ödül programına dahil edilmesi de bekleniyor. Bununla birlikte Altona test ağının v0.12 versiyonu piyasaya sürülmüş vaziyette. Muhtemel yaşanacak hatalara karşı hazırlık yapılıyor diyebiliriz.

Ethereum, mevcutta Proof-of-Work yani iş tabanlı bir kripto para birimi. Ancak, ETH 2.0 güncellemesinin ardından Proof-of-Stake, yani hisse ispatı konsensüs modeline geçmiş olacak. Bu geliştirme ise ağdaki madenciliği ortadan kaldırmanın yanında, ölçeklenebilirlik sorununu da çözecek gibi duruyor. Ethereum yatırımcıları, yatırımlarının geleceğinden umutlu.

ETH 2.0 geçtiğimiz haftalarda bilindiği üzere ana ağına geçişin hemen öncesindeki son aşama oalrak bilinen Onyx test ağı piyasaya sürülmüştü.