Bitcoin’in önemi Japonya Merkez Bankası olan Bank of Japan tarafından da kabul gördü. Son dönemde Bitcoin ile alakalı iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Hala en popüler kripto para birimi durumunda bulunan ve değer açısından da zirvede yer alan Bitcoin, Japonya’da da gündem oldu.

Japon Ulusal Haber Ajansı NHK tarafından yapılan açıklamaya göre, teknolojinin en gelişmiş olarak kullanıldığı ülkelerden olan Japonya, Bitcoin’in herhangi bir sorun yaşatmayacağı görüşünde.Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan kurumların, Bitcoin’in tehlikeli olabileceğini belirten açıklamaları üzerine, diğer bir dev ekonomi olan Japonya’nın bu konuya karşı duruşu oldukça merak edilen bir konuydu.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Açıklama Yaptı

Japonya Merkez Bankası (Bank of Japan) başkanı Tsuiane Haramutiyo tarafından yapılan açıklamada, Bitcoin’in ya da diğer kripto para birimlerinin ekonomik açıdan çok fazla sorun yaratacaklarını düşünmediğini aktardı. Haramutiyo tarafından yapılan açıklamanın bir diğer önemli noktası da Japonya’nın Bitcoin ve diğer kripto paraları destekleyeceğini belirtmesiydi.

İlk kez 2008 yılında faaliyetlerini sürdüren Bitcoin, o tarihten bu yana büyük bir yükseliş yaşadı. Zaman zaman düşüş trendine girmiş olsa dahi, ilk günkü değeri ile bugünkü değeri arasında çok yüksek rakamlar var.

Japonya’nın Bitcoin’e olan desteği, ülkeler açısından bir ilk değil. İskandinav ülkelerinden Danimarka’da kripto para birimi kullanımını onayladıklarını duyurmuştu. Japonya’da kripto paralara olan desteğini açıklayan ülkelerden biri oldu.

BİTCOİN’in POPÜLERLİĞİNİ KORUMASINA KARŞIn ALTCOİNLER’DE YÜKSELİŞTE

NHK’nın aktardığı basın toplantısındaki diğer bir önemli konu da altcoinler oldu. Bitcoin’in belli bir değere ulaşmasına karşın farklı altcoinler zaman zaman yükselişe geçmiş, ancak hiçbir dönemde Bitcoin’in değerine yaklaşamamıştı.

Japonya Bitcoin Konusunda Sorun Yaşamıyor

Bank of Japan Başkanı, basın toplantısında altcoinlerle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Haramutiyo: ”Bitcoin’in geldiği noktayı Japon bürokratlar olarak şaşkınlıkla takip ettik. Teknolojik tüm gelişmelerle iç içe bir yaşam süren toplumumuzun kripto paralara da alışabileceği konusunda tereddütlerimiz olmasına rağmen, zaman içerisinde bu sorunun çözülebileceğini düşünüyoruz.”

Sözlerini sürdüren Haramutiyo, kripto para denilince hepimizin altına Bitcoin gelmesine rağmen, Blockchain teknolojisinin sadece Bitcoin ile alakalı olmadığını ve daha büyük ilerlemelere sahne olma potansiyeli taşıyan bir teknolojik gelişme olduğunu belirtti.

“Blockchaın teknolojisi iyi değerlendirilmeli”

Basın mensuplarından gelen sorulara cevap veren yetkili, özellikle de ”Blockchain teknolojisi iyi değerlendirilmeli. Farklı alanlarda bu sistemi kullanmak mümkün olabilir.” açıklamasıyla Blockchain ile ilgili görüşlerini de bildirdi.