Ünlü yazılım şirketi McAfee kurucusu ve aynı zamanda da şirketin yükselişinde önemli pay sahibi olan Amerika’lı iş adamı John McAfee, Bitcoin’e yönelik eleştirilerine bir yenisini ekledi. Zaman zaman kripto para piyasası ve özellikle Bitcoin’i hedef alan eleştirileri ile gündeme gelen ünlü iş insanı; ”Kimse Bitcoin’i kabul etmiyor.” iddiasında bulundu.

Teknoloji dünyasının en ilginç ve kendi has özellikli karakterlerinden biri olarak tanınan John McAfee, Bitcoin hakkında yaptığı açıklamayla şaşkınlığa sebep oldu. Yalnızca Bitcoin özelinde değil, genel olarak kripto para sektörüne dair eleştirilerde bulunan ünlü iş adamı, piyasanın tamamıyla Bitcoin’in tekelinde olduğunu ve Bitcoin’e göre hareket ettiğini vurguladı. Bu durumun doğru olmadığına dair açıklamalar yapan McAfee’ye katılanlar olduğu kadar katılmayacanlar da mevcut.

McAfee İddialarında Ne Kadar Gerçekçi?

Kripto para piyasasının Bitcoin’in tekelinde olup olmadığı, uzun süredir gündemi meşgul eden tartışmalardan yalnızca bir tanesi. Piyasa’da pek çok farklı kripto para birimi olmasına rağmen, Bitcoin’in popülaritesi hala sürüyor. Ayrıca, piyasa değeri bazında da altcoinlere göre oldukça yüksek rakama sahip olduğu bir gerçek. 

Piyasa içi korelasyon incelendiği zaman da McAfee’nin bazı sözlerinde doğruluk payı olabileceği düşünülüyor. Örneğin Monero ile Bitcoin tamamen farklı kripto para birimleri olmalarına rağmen, aralarındaki kayda değer şekilde korelasyon görülüyor. Aslına bakacak olursak, McAfee’nin eleştirdiği noktalardan birinin de bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşağıdaki tabloda daha net şekilde görebilirsiniz.

Tabloda da görüldüğü üzere, Monero ile Bitcoin arasında gözle görülür bir korelasyon olduğu gerçek. John McAfee’de bu konuyu eleştirerek, bu iki kripto para biriminin tamamen farklı olduklarını ve aralarında bu şekilde korelasyonun oluşmamasını savunan bir görüşü benimsemiş vaziyette.

McAfee’nin Yorumları Piyasa’yı İkiye Böldü

Yapılan yorumlar sonrası, bazı kripto para uzmanları John McAfee’ye hak verirken, bazıları da eleştirilerde bulundu. Kripto para yatırımcılarından biri McAfee’ye Bitcoin’in kral olduğunu söyledi. McAfee ise bu yoruma katılmadığını belirtti. Bitcoin’in kral olmadığını ve kripto para piyasasının en çok alınıp satılan kripto para olduğunu vurguladı.

en çok kullanılan kripto para monero

Bitcoin’in yalnızca alış satış rakamlarında lider olduğunu savunan McAfee, en çok kullanılan kripto para birimi olarak ise Monero’yu öne çıkardı. Açıklamasında: ”Artık hiç kimse Bitcoin’i kabul etmiyor.” cümlesini kullanan ünlü iş insanı, kripto para piyasasında Bitcoin’in konumunu eleştirdi.