Lider stablecoin para birimi olan Tether (USD) geçtiğimiz birkaç haftada piyasa hacmi olarak 10 milyar dolara kadar ilerlemeye devam ediyordu. Bu hafta çıkarılan Tether sayesinde lider stablecoin birimi USDT piyasa hacmi 10 milyar dolara ulaşmayı başardı.

Lider Stablecoin Para Birimi Olan Tether’in Piyasa Hacmi

Messari analsiti olan Ryan Watkins konuya dair açıklamalarda bulundu. Watkins’ e göre, Tether (USDT)’ nin piyasa değeri Haziran sonu 10 milyarı geçmeyi başardı. Yaşanan bu durum sayesinde Tether piyasa hacmi 10 milyar doların üzerinde olan üçüncü kripto para birimi oldu. 2019’ da varlığı 3 milyar doların altında;2020 başında ise varlığı 4.5 milyar dolar olan Tether’ in bu gelişmesi ciddi anlamda büyük bir başarı olarak değerlendirebiliriz.

Bu gelişmelerin ardından piyasanın bir kısmı Tether (USDT)’ de gerçekleşen piyasa değeri büyümesinin kripto para birimlerine artan bir ilgi olarak yorumluyor. Tether dolar destekli bir birim olduğu için fiyat volatilitesi diğer kripto para birimleri gibi yüksek olmadığından ve aynı zamanda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer kripto para birimlerine kolay bir şekilde dönüştürülebildiğinden kurumsal firmalar ve büyük yatırımcıların ilgisini çekiyor, işlemlerini Tether ile gerçekleştirip ardından istedikleri borsalara gönderdikleri biliniyor.

Diğer yandan Tether ve aynı zamanda Bitfinex CTO’ su olan  Paolo Ardoino ise konuya dair açıklamalarda bulundu. CTO’ ya göre durum hiç de yukarıda bahsedildiği gibi değil. Kripto para birimlerini geleneksel paralara dönüştüremeyen veya dönüştürmek istemeyen ilgililerin Tether’ i tercih ettiğini düşünen Ardoino; konuya bambaşka bir bakış açısı getiriyor.

Tether’in Büyümesinin Asıl Etkeni Ne ?

USDT’ de gerçekleşen piyasa büyümesinin asıl etkeni ise çok konuşuluyor. Bir çoğunluk ise bu büyümenin ardından Compound etkisinin yattığına inanıyor. Compound platformunda listelenen kripto para birimleri içerisinde ilginç bir şekilde Tether (USDT) en popüler kripto para birimi olmasının sebep olduğunu ifade ediliyor. Geride bıraktığımız günlerde ise Compound’ da 150 milyonu aşkın USDT depolandığı ortaya çıkmıştı.

Her ne kadar böyle şeyler konuşulsa da Tether’ de yaşanan bu gelişme sayesinde kripto para piyasasındaki kritik yeri ve önemi anlaşılmış oldu. Kripto pazarına kıyasla %4-5 oranında piyasada yer alsa da Tether (USDT)’ nin git gide benimsendiğini ve zincir değerinin büyük bir kısmını oluşturduğunu ifade edebiliriz.