Tether (USDT) gündemde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yerini Tether’e kaptıran Ripple (XRP) , kısa süre içinde tekrar yükselişe geçmişti. Hafta sonu ise, yaşanılan ani bir gelişme ile tekrar USDT üçüncü sıraya yerleşmiş, XRP ise dördüncü sıraya gerilemişti.  Bu durumda piyasaya sürülen çok fazla miktarda USDT mi etkili olmuştu bilinmiyor. Yatırımcıların ise kafaları bu hareketlenmelerle oldukça karıştığını söyleyebiliriz. 

Konuya dair açıklama ise Ripple CTO’ sundan geldi. Ripple CTO’ su olan David Schwartz açıklama yaptı. Schwartz, sosyal medya platformu Twitter’ da bir takipçisinden gelen soruya yanıt niteliğinde yaptığı açıklama ile gündeme geldi. Takipçi Schwartz’ a Tether ile Ripple arasında yaşanan bu rekabeti ima ederek  XRP’ nin yerini alan USDT’ nin , XRP’ ye kıyasla daha fazla kullanım alanına sahip olup olmadığını sordu. 

( USDT bilhassa Çinliler tarafından, sınır ötesi para transferi ve kripto para borsaları arasında fon göndermede çok fazla kullanılıyor ) 

Ripple CTO’su Schwart Tether Hakkında Açıklama Yaptı

Ripple CTO’ su David Schwart ise bahsi geçen bu kripto para birimlerinin kullanım durumlarının oldukça farklı olduğunu belirtti. USDT’ nin merkezileştirildiğini ve dolara bağlı olduğu için evrensel bir kripto para biri olamayacağını, aynı zamanda MoneyGram veya Ripple ortakları gibi direkt havale amacıyla kullanılamayacağını söyledi. Diğer yandan ise XRP’ yi eleştiren Schwartz, XRP’ nin değişkenliğinin Tether’e kıyasla çok daha fazla olduğunu kabul etti. 

Tether, XRP’ ye denk mi değil mi bilinmez fakat yaşanan bu rekabet yatırımcıları ikiye bölmeye devam edecek gibi duruyor. Üstelik XRP hareket değişkenliği bu kadar fazlayken. 

XRP bu şekilde hareketlenmelerdeyken XRP yatırımcıları ve ilgilileri için ise oldukça güzel bir haber en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’ ten geldi. 

Xrp’ye Büyük Destek

Son günlerde Tether ile Ripple’ın inanılmaz mücadele içerisinde oldukları biliniyordu. Bu rekabet sürerken, ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum (ETH) için sevindirici haber en büyük kripto para borsa isimlerinden biri olan Binance tarafından geldi. Binance yayınladığı bir duyuruda bu haberi açıkladı. Binance Options (Binance ürün alım satım platformu) , XRP ve ETH’ ye dair sözleşmelerini listelediklerini duyurdu.  

Geleneksel alım satım yöntemlerine kıyasla Binance’ in bu sözleşmeleri çok daha kısa aralıkalrda yapılacağını bu aralıkların bir günden 10 dakikaya kadar olacağını ifade eden Changpeng Zhao, kullanıcıların vadeli işlemler ve spot işlemlerinden ziyade doğrudan opsiyon sözleşmesi alıp satabileceklerini söyledi.