Kripto para piyasası adına, son günlerin en ilginç gelişmesi ortalığı karıştırdı. 11 yıl önce oluşturulan hesaptan geçtiğimiz günlerde yaşanan şüpheli BTC transferi hala gündemde. Transferin Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu düşünülüyor. Gündemden düşmeyen cüzdan sahibinin bu hamlesi piyasada paniğe yol açtı. Yatırımcıların endişesi ile birlikte Bitcoin fiyatı 9.100 dolara kadar düştü. 

Yatırımcıların bir kısmı bu hamlenin sebebinin Satoshi Nakamoto’ nun BTC sattığı görüşünde. Bunun sonucunda ise inanılmaz bir panikle BTC satmaya başladılar. Haliyle bu durum da BTC fiyatını sert biçimde geriye çekti. Piyasayı bu kadar kolay etkileyen bu transfer gerçekten bu kadar önemli bir durum mu? Konuya dair bir yorum da Willy Woo’ dan geldi. Bilinen kripto para birimi analisti ve aynı zamanda BTC yatırımcısı olan Willy Woo konuya ilişkin yaşanan bu durumun hem olumlu hem de olumsuz yanları olabileceğini fakat bunun o kadar önemli bir olay olmadığını belirtti. Hatta söylemlerine bu BTC’ lerin Satoshi’ nin sahip olduğu BTC’ ler bile olmadığını belirten Woo, bunların Satoshi’ ye ait olduğu kanıtlanması durumunda bu olayın önemli ve değerli olabileceğini vurguladı. 

Her ne olursa olsun odaklanmamız gereken durum ise ; yaşanan bu olayın ,çok kısa sürede insanların üzerinde çok büyük endişe yaratmış olması ve sonucunda fiyatın çok kolay biçimde gerilemesi. Bu durum aslında hala BTC’ ye güvenilmediğinin en büyük göstergesi diyebiliriz. 

Satoshi Ortalığı Karıştırdı BTC’ye Yönelik Eleştiriler Arttı

Bitcoin ağında gündemdeki tek gelişme bu kadar değil. Hemen hemen aynı zamanlarda ünlü ekonomistin Bitcoin içerikli açıklaması da çok konuşuldu. Altın yatıırmcısı olduğu bilinen ünlü ekonomist Peter Schiff sosyal medya platformu Twitter üzerinden Bitcoin’ e yönelik eleştirilerde bulundu. Paylaşımlarında COVID-19 sebebiyle ekonominin çok kötü durumda olduğunu ve ekonomik genişlemenin inanılmaz boyutta gerçekleştirildiğini ifade etti. Ardından bir takipçisinin ‘’çözüm Bitcoin’’ yanıtı ise Schiff’in tekrar oklarını Bitcoin’ e çevirmesine sebep oldu.  Bahsi geçen takipçi Schiff’in paylaşımını, yaşanan bu krizden tek kurtuluş yolunun Bitcoin olduğunu aynı zamanda da kripto paralarla altın satın alma seçeneğini hatırlatarak yanıtladı. 

BTC İle Ödeme Yapılamaması Büyük Bir Sorun

Bu yanıta karşılık Schiff ise bu seçeneğin BTC’ leri verip altın almak isteyen,elindeki kripto paralardan kurtulmak isteyenlere özel olduğunu ifade etti. Yani BTC ile ödeme yapılmadığını, Bitcoin ile bir şeyler alınabileceği söylentisinin ise kesinlikle yalan olduğunu ifade etti.  

Schiff’ tin bu açıklamaları ise yüzde yüz doğru sayılmaz. Çünkü Schiff’ tin bahsettiği yöntemi birçok kurum uyguluyor fakat başka ödeme kurumlarının ise direkt BTC kabul ettikleri bilinmekte.