Pek çok ünlünün Bitcoin açıklaması yapmasından sonra, yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. 2019 yılındaki büyük yükselişten sonra, 2020 yılında tam bir hüsran yaşatan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılında 3.700 dolara kadar gerilemişti. Yatırımcılara yaşattığı bu beklenmedik hüsranın ardından tekrar yükselişe geçerek 9.000 dolar üstüne çıkmayı başardı. Böylece Bitcoin yatırımcıları tekrar heyecanlanmaya başlamıştı. Fakat geride bıraktığımız birkaç hafta içerisinde hala 10.000 dolar direnç seviyesini kıramaması piyasada büyük bir belirsizliğe ve bölünmeye yol açtı. Konuya dair LMAX’ın ünlü CEO’su David Mercer‘de açıklamalrda bulundu.

Mercer’in Bitcoin Açıklaması Destek Görüyor

Kripto para piyasasının tanınan isimlerinden olan David Mercer, tüm kripto para piyasasının ve Bitcoin’ in müthiş bir şekilde büyüyeceğini ve bu sürecin iki yıl gibi kısa bir zamanda olacağını düşünen Mercer, 2019 yılıyla kıyaslayarak bu belirsizlikte bile sektörün çok ciddi bir büyüme gösterdiğini belirtti. Bitcoin açıklaması yaptığı sırada, gazeteciler tarafından sorulan güncel sahip olduğu Bitcoin miktarına yönelik soruyu ise cevapsız bıraktı.

Kripto paraların yeni bir varlık sınıfı şeklinde nitelendiren Mercer, bu sektörün oldukça yenilik sunduğunu, gelecekte çok daha fazla hayatlarımızda olacağını söyledi.  Şimdiden başlayan dev bankaların ve kurumsal firmların bu sektöre girmeye başladığını biliniyor. Bu girişimlerin ilerleyen günerde devam edip daha da artacağını belirten LMAX,  Paul Tudor Jones yatırımlarına dikkat çekerek, yaşanan bu durumun başlangıç olduğunu ve artarak devam edeceğini düşünüyor. Gerçekten de Paul Tudor Jones açıklamalrı bu sektör için devrim oldu diyebiliriz. 

Reddit Patronu Bitcoin’e Destek Verdi

Diğer yandan bir Bitcoin açıklaması ve desteği de Reddit ortağından geldi. Reddit ortağı ve Initialized Capital’ in yönetici ortakalrından olan Alexis Ohanian bu açıklamarın ardından Bitcoin için tahmin edilemeyecek şeylerin mümkün olduğunu savunuyor. Yaşanılan belirsizliklerin de üstünde duran Ohanian, şu anlık fiyat takibinde bulunmadığını ve gelişmeleri takip edemediğini açıkladı. Fakat Jones gibi kurumsal yatırımcıların desteği ile Bitcoin’ in kalıcı olduğunu belirtti. Söylemlerine baktığımızda ise Ohanian Bitcoin için aslında yükselişin yakın olduğunu ima etti. 

Diğer bir gelişme ise oldukça şaşırtıcı. Kripto para birimlerine ön yargılarıyla ve düşmanlığıyla bilinen kurumlardan biri olan Goldman Sachs, fikrini değiştirmişe benziyor. Bitcoin açıklaması yapan kuruluş, 2018 yılındaki Bitcoin’ e yönelik sert eleştirilerde bulunan ve bunların bir değerinin olmadığını ifade eden yöneticilere sahipti. Ancak 2020 yılında ise Bitcoin’i gündemlerine aldıkları ortaya çıktı. ABD’ nin en büyük finans kurumlarından olan Goldman Sachs, yatırımcılarla paylaştığı bildiride kriz sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıların ve bu durumun altın/ Bitcoin gibi yatırım kaynaklarını nasıl etkileneceğini içeren bir toplantı yapacak. Bu panel 27 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.