Son zamanlarda Tether üretiminin Bitcoini etkileyip etkilemediği konusu kripto para takipçilerinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi. Piyasada pek çok farklı kripto para türü olsa da Bitcoin’den sonra gelen en önemli ve işlem hacmi yüksek sanal paralardan bir tanesi de bilindiği gibi Tether. Bitcoin’in güncel durumunda ünlü kripto para biriminin ne derece etkili konusu ile alakalı açıklamalar da peş peşe gelmeye devam ediyor.

Natraj’dan Önemli Açıklamalar

Bu durumun belirsizliğine Warwick Business School Finans Profesörü Ganesh Viswanath-Natraj bir açıklama yaptı. On the Brink isimli podcast’ın son bölümünde “ Tether ihracı ve Bitcoin fiyatları arasında hiçbir ilişki yoktur. Yani istatiksel olarak anlamlı bir ilişki yok. Buradaki kanıtlarımızın tamamı bu düşüncemizi doğruluyor. ” Diyerek nokta koydu. Bu açıklamaların, kripto para piyasasındaki saygın isimlerinden biri olan Viswanath-Natraj tarafından dile getiriliyor olması oldukça önemli.

Diğer yandan ise, Nisan ayının ilk yarısında üretilmiş olan Tether, token miktarına hemen hemen eş miktarda 2 hafta önce tüm dünyada piyasaya sürülmüştü. Ünlü kripto para biriminin yatırımcılara yönelik arzı hızlı şekilde sürerken, geçtiğimiz hafta basılmış olan tokenler konusundaki istikrar devam ediyor. Bu istikraın bir süre daha devam edeceği uzmanların tahminleri arasında yer alıyor. Arz konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamasına rağmen, üretim hızındaki artışın kripto fiyatları etkilemediği de ortada. Yani Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmaların bu durumla çok da bağlantılı olmadını belirtmek gerekiyor.

Tether Yatırım İçin Uygun Mu?

Başta Bitcoin ve diğer istikrarlı kripto paralara yönelik olan mevcut ilgi, risk dönemlerinde minimum aracılık maliyetleri ile yapılabilmesine imkan sağladığından hala devam etmekte. Geçtiğimiz dönemde yayınlanan makalelerden bir tanesine göre ise yatırım yapılacaklar listesinde yer almamasına karşın istikrarlı tavrı ile gündemde ve akıllarda kalacağı düşünülüyor.  

Yani pek çok uzman, yatırım aracı olarak bu kripto para birimine öncelik vermese de istikrarlı bir yapısı olduğu hakkında da ortak görüşler mevcut. Örneğin, Litecoin konusunda yaşanan %90’a varan düşüşler göz önüne alındığında bilindik kripto para birimleri arasında en istikrarlılarından bir tanesi Tether diyebiliriz. Elbette çok değişken bir kripto para piyasası mevcut olduğu için, ilerleyen günlerde ne olacağını kestirmek oldukça zor.

Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve teknokoin.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.