Sürekli gündemde olan Bitcoin için, ünlülerden de destekler gelmeye devam ediyor. ”Rich Dad Poor Dad” kitabının ünlü yazarı olan Robert Kiyosaki sosyal medya platformu Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Geçmişten beri lider kripto para birimi destekçisi olan Kiyosaki bu paylaşımıyla Bitcoin’ e desteğini tekrarladı. Yaptığı paylaşımda ABD’ nin en büyük alışveriş merkezi Wall of America’ nın 1.4 milyar dolarlık borcu olduğunu, ipotek altında olup borçlarını ödeyemediğini hatırlattı.

Şirket bu durumu COVID-19 kriziyle ilişkilendirmiş olsa da yaşanan bu kriz sadece Wall Of America’ yı değil bütün piyasayı etkileyen bir unsur olduğunu ve yavaşlayan ekonominin uzun bir süre kendine gelemeyeceğini biliyoruz. Ayrıca Uluslararası Para Fonu olan IMF’ nin de öngörüleri bunu doğrular nitelikte. IMF, küresel borcun yıl sonuna kadar 66 milyar dolara kadar çıkacağını söylüyor. Gelmiş geçmiş en sıkıntılı ekonomik süreçte bulunduğumuzu ve toparlanmanın çok da yakın olmadığını dile getirdi. 

Dijital Altın Bitcoin İçin Çağrı Yaptılar

Yaşanılan bu durumlar ve açıklamalara bakarak Kiyosaki, Koronavirüs krizinin hakim olduğu süreç boyunca geleneksel borsaların dibi göreceğini ve piyasanın büyük darbeler alacağını belirtti. Bunu sebep göstererek de geleneksel yatırım yöntemi altın ve gümüşe yatırım yapmalı bu değerli iki metalin yanında dijital altın olan BTC’ye yatırım yapılması gerektiğini savundu. 

Diğer yandan yaşanılan bu büyük kriz ve buhran dönemlerinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’ nin kötü ekonomi şartlarında bile göstermiş olduğu pozitif performans ise Kiyosaki’ nin bu savunmasını destekler nitelikte. Bu performansından önce oldukça eleştiriye maruz kalan Bitcoin, bu eleştiride bulunan birçok ünlü ismin bile fikrini değiştirmişe benziyor.

BTC Gündemdeki Yerini Koruyor

Bu isimler öncesinde oldukça fazla eleştirdikleri kripto para biriminin yaşanılacak bir ekonomik kriz anında patlayacağını bile ifade etmişlerdi. Ekonomik buhran başlar başlamaz her ne kadar Bitcoin 3.800 dolara kadar gerilese de kendisini çok kısa sürede toparladı. Uzman görüşler bu toparlanmanın devam edeceğini ve BTC’ nin gerçek değerini ilerleyen zamanlarda bulacağını ifade ediyorlar. 

 Sadece Kiyosaki değil Paul Tudor Jones da aynı görüşte. COVID-19 krizi sebebiyle fiyatları şişirilen geleneksel materyallerin yerine BTC almanın ve yatırımı öyle değerlendirmenin çok daha avantajlı olduğunu belirten Jones, bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda kendisinin de Bitcoin almaya başladığını ifade etmişti.