Geçtiğimiz günlerde ünlü kripto para birimi Tether, XRP’nin yerini alarak en büyük üçüncü kripto para birimi olmayı başarmıştı. XRP ise gerileyerek daha da düşüşe uğrayacak mı sorularına maruz kalmıştı. Ripple’nin durumu toparlaması ise çok gecikmedi. Cuma günü eski pozisyonunu kazanmayı tekrar başardı. Ripple, büyük miktarda satın alım işlemi gerçekleştirdi. 

Kripto para borsası ve para servisleri tarafından 128 milyon Ripple transfer işlemi gerçekleştirildi. Toplam değeri 25.639.808 dolar olan bu işlemde Ripple’ın payı ise yaklaşık 30 milyon kadar. İki gün içerisinde büyük miktarlarda Ripple transfer işleminde ismi geçen şirketler ise; Güney Kore Bithumb borsası (14 milyon), BitGo (48 milyon), Nexo (16 milyon), Liquid (45 milyon)ve Bittrex’tir (20 milyon) şeklinde işlem sağlandı.

XRP ve Tether Pozitif İvme Kazandı

XRP cephesinde böylesi olumlu gelişmeler görülürken, ünlü kripto para birimi USDT cephesinde de işler pozitif yönlü diyebiliriz. Kısa süreli de olsa XRP yerini alan USDT, eski pozisyonu yani toplam piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether (USDT) bir rekorun eşiğinde. Toplam piyasa değeri ve talebi düzenli artış içerisinde olan Tether 9 milyar dolarlık toplam piyasa değerine yaklaşmış durumda. Bu da kripto para piyasası açısından oldukça önemli bir konum anlamına geliyor.

Tether işlemleri de geçtiğimiz günler içinde bir hayli artışta. Hatta daha öncelerde konu olan stablecoin eleştirilerinin artık yıkıldığını bu durumla özetleyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz zamanlarda USDT benzeri pek çok benzer proje piyasaya sürülmüştü ve çok fazla eleştiriyle karşılaşmıştı. Fakat şuan tüm stablecoin ‘lerin toplam değerinin 10 milyar dolar üzerinde olduğu görülüyor. Yatırımcılar ve kripto para ilgilileri tarafından artık benimsendiğini söyleyebiliriz.

İşlem Rekoru Kırıldı

21 Mayıs’ ta gerçekleşen USDT transfer akışı tüm zamanların rekorunu kırdı. Glassnode tarafından açıklanan verilere göre bir gün içerisinde yapılan USDT işlemlerinin miktarının yaklaşık 8,590 milyar dolara ulaştığını söyleyebiliriz. Bu durum sonucunda aslında piyasadaki endişeli durum anlarında yatırımcıların stablecoin’ lere yöneldiğini görüyoruz. Diğer yandan artıştaki bir diğer etken ise birkaç gün önce piyasaya sürülmüş 40 milyon adet USDT olabilir.