XRP Yerini Tether’e kaptırdı ve şaşkınlık yarattı. Büyük umut vaad eden kripto para birimi olan ve son dönemlerde yükseliş ivmesi kazanıp yatırımcıları heyecanlandıran Ripple (XRP) bu kez hüsrana uğrattı. Her ne kadar gel git yaşatsa da belirli bir yükseliş oranı bulunan Ripple geride bıraktığımız haftada en büyük üçüncü kripto para birimi ünvanını kısa süreliğine kaptırmıştı. Fakat bu değişim kısa sürecek olarak düşünülürken dün gerçekleşen beklenmedik sert düşüşle yerini temelli olarak kaybetmiş gözüküyor. Bu durumun etkenleri arasında piyasadaki 11 milyar dolar kadar bir değer kaybı gerçekleşmesi de yer alıyor. 

Piyasadaki genel düşüş yaşanan süreçlerde, yatırımcıların ilgisinin diğer kripto para birimlerinde olduğunu ifade edebiliriz. Bilhassa bu anlarda en çok kazanç sağlayan para birimi ise USDT (Tether) olmuştu. BTC 9.050 dolar bandını gördüğü anlarda XRP %5 oranında bir düşüş yaşayarak 0,199 dolar seviyesini gördü. Fakat işler Tether için öyle gerçekleşmedi. Yatırımcılar USDT’ yi güvenli liman olarak nitelendirdi. Piyasaya çok fazla USDT sürmesiyle gündemde olan Tether, bu düşüş anlarının ardından aniden en büyük üçüncü kripto para birimi ünvanına yerleşti. 

XRP Yerini Tether’e Kaptırdı! Eski Yerini Alması Mümkün Mü?

Tether’ in toplam piyasa değeri şu anlık 8.803.312.079. XRP ile USDT arasındaki farkın ise yaklaşık 20 milyon dolar olduğu görülüyor. Durum böyle giderse kalıcı olarak en büyük üçüncü para birimi USDT olacağı XRP’ nin ise düşüşü devam edip listenin altıncı sıraya kadar gerileyeceği söyleniyor. XRP’ deki bu düşüş bekleniyordu fakat bu denli sert olacağını kimse beklemiyordu. 

XRP’ye İlgi Hala Yüksek Seviyelerde

Şaşırtıcı olsa da yerini USDT’ ye kaybeden XRP için ilgi hala devam etmekte. Geçtiğimiz gün içerisinde tespit edilen transferler şaşırttı. Her biri 10 milyon- 50 nilyon XRP barındıran işlemler bunu doğrular nitelikte. Toplamda hemen hemen 294,3 milyon XRP transferi gerçekleştirildi. 

Ardından gerçekleşen 94.3 milyon oranında XRP, Ripple tarafından belirsiz bir cüzdana ve dijital borsaalra trasnfer edildi.  Aynı zamanda büyük ODL platformu da işin içerisine katıldı ve ciddi boyutlarda XRP işlemi gerçekleştirilmiş oldu. XRP yerini Tether’e kaptırdı ancak ilerleyen zamanlarda bu durum değişebilir